H.Ch.Andersen a jeho tvorba

26. ledna 2007 v 13:39 |  Český jazyk - referáty a seminárky
Hans Christian Andersen a jeho tvorba
Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805 v Dánském městě Odense na ostrově Fynu. Byl synem dvaadvacetiletého ševce a jeho o několik let starší ženy. Jeho matka byla velmi pověrčivá.
Pocházel z velmi chudé rodiny, i přesto byl svými rodiči velmi hýčkán. Andersen již v dětském věku prokazoval představivost, kterou jeho shovívaví rodiče podporovali. Když Hans Christian Andersen povyrostl, stalo se jeho nejoblíbenější zábavou loutkové divadlo. Jeho otec mu pro divadlo vyřezával ze dřeva loutky a maminka mu dávala různé kousky látek, aby si své loutky mohl oblékat. Kulisy a oponu divadla si namaloval sám. V této činnosti projevoval značnou zručnost. Nejdříve hrál pohádkové hry, které mu četl jeho otec. Přečetl také velké množství her, které pak hrál ve svém divadle např.: díla od Ludwiga Holberga a Williama Shakespeara. Celé své dětství vášnivě miloval literaturu. Byl známý tím, že znal nazpaměť celé Shakespearovy hry, přednášel je a přitom používal své dřevěné panenky jako postavy. Kromě toho měl hudební nadání a krásný hlas.
Roku 1816 jeho otec zemřel a Andersen byl nucen zanechat studia na pěvecké škole. Začal pracovat v místní továrně. Poměrně brzy utekl do Kodaně, kde se neúspěšně pokoušel uchytit nejdříve jako loutkový herec a později jako zpěvák. V Kodani se také setkal s ředitelem Jonasem Collinem, který mu zařídil stipendium krále Frederika VI. na gymnáziu ve Slagelse. Později přešel na školu v Helsingöru, kde zůstal a ž do roku 1827. Andersen nebyl ve studiu příliš zdatný a dalo by se říci, že získal pouze základy, které již nikdy nerozšířil. Období, které strávil ve škole, později viděl jako nejtemnější a nejtrpčí léta svého života.
Ani po studiích se nezbavil závislosti na svých mecenáších, neboť jeho díla zpočátku nebyla natolik úspešná, aby vystačil se svými finančními prostředky. Změna nastala až kolem roku 1845, kdy se mu začalo dařit lépe. V roce 1833 podnik cestu po Evropě. Navštívil mimo jiné města Paříž ve Francii Řím a Neapol v Itálii, hlavní město tehdejší Habsburské monarchie Vídeň.
Zpočátku psal Hans Christian Andersen divadelní hry. Jeho hry však nebyly úspešné a některé nebyly ani vydány:
 • Láska na Mikulášské věži - 1829
 • Anežka a vodník - 1833
 • Ahasver - 1837
Psal také básnické sbírky, které se ale nesetkaly prakticky s žádným ohlasem:
 • Básně
 • Básníkův bazar
 • Být či nebýt
Jeho hlavní tvorbou byly pohádky. Velké množství pohádek vycházelo v různých sbírkách, proto je velmi složité uvádět jednotlivé knihy. Andersen při psaní pohádek vycházel ze světové literatury a vlastních myšlenek. Pohádky nepovažoval za plnohodnotnou tvorbu, nevážil si jich a nepovažoval se za pohádkáře. Cítil se být zneuznalým básníkem a dramatikem. Úspech jeho pohádek začal v zahraničí, teprve později byly uznávány i v Dánsku. Na jeho pohádkách je zajímavé, že zpravidla nekončí dobře. Lze říci, že jde o příběhy s pohádkovými motivy, které jsou určené starším dětem a dospělým. Mezi jeho pohádkovou tvorbu patří:
 • Pohádky a povídky - 1953 a 1955 - 2 díly
 • Flétnové hodiny
 • Čarovná truhlice a jiné pohádky
 • Pohádky
 • Vílí hora a jiné pohádky
Do jeho tvorby patří také: Deníky - 1825-1875. U nás vyšly roku 1977 ve 12 dílech.
Podle některých literárních historiků jeho práce vyjadřuje utrpení z jeho odlišnosti. Nejvíce vypovídajícím příběhem je Mořská ženka (Malá mořská víla), která si vezme svůj život, protože nemůže být milována jejím krásným princem. Tento příběh se považuje za zpodobnění jeho lásky k mladému Edvardu Collinovi. Ten však jeho lásku neopětoval, neboť ho muži nepřitahovali. Toto Andersenovi způsobilo mnoho trápení. Na platonické úrovni také zůstala jeho láska k dánskému tanečníkovi Harlodu Scharfovi a mladému knížeti Výmarskému. Ve svých soukromých zápiscích odmítal jakýkoli sexuální vztah, ať se ženou či s mužem.
Na jaře roku 1872 spadl Andersen z postele a vážně se zranil. Již nikdy se zcela neuzdravil a 4. srpna 1875 zemřel ve svém domě, který nazval Rolighed (Místo klidu) nedaleko Kodaně. Je pochován na Assistenském hřbitově v Kodani. Den jeho pohřbu, kterého se zúčastnil i král Christian IX. byl vyhlášen dnem národního smutku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katerina Doubkova Katerina Doubkova | E-mail | 26. listopadu 2008 v 19:26 | Reagovat

Díky,moc za neco vice z jeho zivota.Moc me to pomohlo protoze, jsem zrovna psala referat na cestinu a atet,uz vim co tam napsat fakt dik Kacka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama