Esej - Můj vztah k češtině

26. ledna 2007 v 13:36 |  Český jazyk - referáty a seminárky
Čeština je můj mateřský jazyk, který bych nevyměnil za žádný jiný. I přes její složitost a problémovost pravopisu ji rád používám ve všedním životě. Nedělá mi žádné potíže mluvit tímto jazykem, poněvadž česky mluvím již od dětství.
Čeština je jedním z nejsložitějších jazyků světa. Má bohatou slovní zásobu a mnoho pravidel pro pravopis. Oproti jiným jazykům obsahuje čeština mnoho zdrobnělin tvořených odlišnými koncovkami a mnoho synonym. Základní tvary slov se mění koncovkami skloňování a časování, čímž vzniká spousta pro cizince nově vypadajících slov.
Nám Čechům se tvoření vět, spojení, ale i skloňování a časování slov nezdá vůbec složité ani nelogické. Avšak cizincům, kteří češtinu studují, musí připadat dost náročné. Například Angličané, jenž podstatná jména neskloňují, se dovídají hodně nového. Nezdá se mi možné, aby se naučili vše krásně plynule. Skloňování a časování slov mají hodně pravidel a možností vyjádření podstaty myšlenky.
Díky rozmanitosti českého jazyka lze vytvářet výrazy, které se jen stěží dají sestavit v jiných jazycích. Zdrobněliny, jaké dokážeme utvořit pomocí přípon, se v jiných jazycích sestavují z několika slov. Čech zvládne zdrobněliny jako nic, protože má cit pro češtinu. Ale člověk, jehož mateřštinou čeština není a tvoří zdrobněliny pomocí více slov, musí nad touto zvláštností dost přemýšlet.
Čeština je nádherný jazyk. Jsem pyšný na to, že jím umím hovořit. Nepotkáme moc cizinců, kteří dokáží plynule mluvit česky. Je to velice náročný a problematický jazyk se spoustou pravidel a výjimek, které je potvrzují.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Matteo Matteo | E-mail | 2. listopadu 2008 v 23:43 | Reagovat

No,Jsem Čech také.Plně s tebou souhlasím a Tvá Esej se mi zdá velmi dobrá.Nejvíce se mi na Češtině líbí to,že větu řekneš takřka "na sto tisíc způsobů" , kdežto třeba Angličtina má jen pár tvarů.Snažím se učit více jazyků,ale nejtěžší je stéééjně Čeština :P rulez věta :  Čech zvládne zdrobněliny jako nic, protože má cit pro češtinu. // Ta bohužel cizincům chybí,prostě to neumí xD

2 Petruska Petruska | 14. září 2009 v 17:03 | Reagovat

Moc pekny. Taky cesky jazyk povazuji za svuj c.1. A ze ma plno zdrobnelin....

3 Xl Xl | 14. října 2012 v 20:40 | Reagovat

[1]:
Přestože jsem cizinec, přijde mi čeština taky krásná, ale to je asi jediný s čím bych souhlasil... jinak je to the biggest nonsense what I have ever read. ... když vám přijde tak krásná, tak proč používáte slova převzatá z angličtina typu... Rulez věta...
[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama